Меню

Не знаю у кого спросить. Помогите, кто знает,

AD
Anonymous
24 июл 2007, 16:58
Не знаю у кого спросить. Помогите, кто знает, пожалуйста. это пришло на мой адрес. До этого письма было другое, тоже на английском. Я учила немецкий и давно, смутно перевожу, что выиграла деньги - написала им что по английски не понимаю - мне прислали то что ниже копирую... Это что новый лохотрон? Мож кто сталкивался - смысл то в чем? Зачем им мои данные? неужели прям 500 штук пришлют? :) Dear Winner, This is to inform you that our office as the regional Coordinator of Australian lottery zoned under London United Kingdom Branch has been duly notified of your winning. I am Benson Milton the fiduciary agent assigned to your case. I wish to congratulate you on your victory, you are a lucky person to have won this Five Hundred Thousand US Dollars ($500,000.00 USD). Your email address was amongst those chosen during the promo program from our new Java-based software that randomly selects email addresses from the web from which winners are selected. You may be surprised that you received the Notification without applying for our lottery promo. Know that this lottery is sponsored by the MICROSOFT COMPANY AND THE BMW MOTTO COMPANY as promotion and also their social welfare to the masses. The lottery was conducted electronically by selecting over 1,000,000 email addresses and website and your email address won you this money. You are required to forward the following details to help process your winning Certificate which will facilitate the release of your $500,000.00 USD to you. Make sure all information is correct and to the best of your knowledge to avoid loosing your prize. ******************************************************* 1. First Name: 2. Middle Name: 3. Last Name: 4. Address: 5. City: 6. State/Province: 7. Zip Code: 8. Mobile Phone Number: 9. Home Phone Number: 10. Fax Number: 11. Occupation: 12. Sex: 13. Age: 14. Country: ******************************************************** Return immediately so that we can process your file and have your money transferred to you. Once again, Congratulations. Benson Milton (Fiduciary Claims Agent.)
24 июл 2007, 17:05
Да нет. Вас попросят сначала оформить документы... чистая формальность - около 1000 долларов всего. ;) Очень грамотная разводка.
24 июл 2007, 17:07
http://www.natlotcomm.gov.uk/CLIENT/content.ASP?ContentId=172
Anonymous
24 июл 2007, 17:15
Да, это они судя по всему. чо пишут-то? про лотереи-лохотроны такие в первый раз слышу...
24 июл 2007, 18:08
я тоже не сталкивалась..по вашей наводке нашла:) главное мне кажется там внизу написано: Remember! Do not respond to unsolicited emails. Never give money to claim a prize. Do not reveal personal identity details. Do not reveal bank account or credit card details. If you have given money or personal details to someone who has sent you an unsolicited email or letter then contact the Police immediately. If something sound too good to be true, it usually is!
24 июл 2007, 17:22
мне похожая бредятина приходит из Канады (по е-мэйл), только там миллион :) конечно, разводка
24 июл 2007, 17:36
мне эта хрень каждый месяц приходит.
25 июл 2007, 03:28
да,лохотрончик чистой воды:)
25 июл 2007, 18:37
http://www.eva.ru/main/forum/frame/folder?idTopic=1029311&m=2
AD
Читайте больше обсуждений на эту тему в Форуме
Общественная жизнь \ Все остальное
AD
AD
Другие интересные обсуждения

© Eva.ru 2002-2024 Все права на материалы, размещенные на сайте, защищены законодательством об авторском праве и смежных правах и не могут быть воспроизведены или каким либо образом использованы без письменного разрешения правообладателя и проставления активной ссылки на главную страницу портала Ева.Ру (www.eva.ru) рядом с использованными материалами. За содержание рекламных материалов редакция ответственности не несет. Свидетельство о регистрации СМИ Эл №ФС77-36354 от 22 мая 2009 г. выдано Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций (Роскомнадзор) v.3.4.325